A köldöksérvről

Az előzőekben a gerincsérvről írtam Nektek, most pedig a köldöksérvről fogok. Mi az, miért alakul ki, hogyan lehet elkerülni.

A köldöksérv gyakori betegség, de ha időben észreveszik, akkor nem válik súlyossá.

Mi a köldöksérv?

Fejlődéstani szempontból a köldöksérv annak a hegnek az elégtelensége, mely a születést követően feleslegessé váló köldökzsinór helyén, az itt elcsökevényesedő erek helyén marad vissza.

A köldökgyűrű az egyes emberekben igen nagyfokú változatosságot mutat, sérv esetében mégis általános, hogy ezen a területen kisebb-nagyobb előboltosulás jön létre. 

Hogyan ismerhető fel?

Panaszokat már igen kis, sokszor csak szakember által kitapintható sérvek is okoznak, ilyenkor ugyanis a hashártya és az a felett elhelyezkedő lágyrészek becsípődése kellemetlen szúró fájdalmat okozhat. Kis sérvek esetén, a panaszok sokszor csak bizonyos mozdulatokra jelentkeznek (tüsszentés, köhögés, nevetés), nagyobb sérvek esetén pedig állásra, munkavégzésre fokozódnak.

A gyermekkori köldöksérvek, melyek általában veleszületettek, a sérvkapu (az a nyílás, melyen keresztül a sérv kitüremkedik) kicsiny, ujjbegy számára átjárható. A köldöknél kúp alakú, egy-két cm-nél nem nagyobb kiemelkedés látható, mely nyomásra könnyen eltűnik. Ezek a kicsiny sérvek spontán gyógyulásra hajlamosak, az első hónapokban maguktól is záródhatnak sok esetben, ha a gyermek nem sír, erőlködik sokat. 

Mitől és hogyan alakulhat ki felnőttkorban?

Felnőttkorban a köldöksérv mindig szerzett. Kialakulhat hirtelen, de lassan is, hónapok és évek alatt folyamatosan növekedhet.

– mozgásszegény életmód –> a hasfal elgyengülése

– nagy súly hirtelen  felemelése

– hölgyeknél a terhesség alatti terhelés mértéke miatt

– nagyfokú elhízás következménye –> a hasüregben lerakódó zsír által megnövelt hasűri nyomás vezet a kialakulásához.

Elsősorban fizikai erőkifejtéskor okoz panaszokat, de nagyobb sérveknél, ahol már bélszakaszok is a tömlőbe kerülhetnek, akár bélmozgás-zavar is létrejöhet arról nem is beszélve, hogy el is záródhatnak a bélcsatorna egyes részei. A hasűri tartalom (belek, belső szervek) folyamatosan nyomulnak előre, ettől ,,növekszik a has”.  A köldök felett a bőr elvékonyodik, kitágul, elhanyagolt esetekben ki is fekélyesedhet. A kezelés egyetlen lehetősége a műtét.

Milyen a köldöksérv műtét?

A műtétet általában általános érzéstelenítésben végzik, olykor – ennek fokozott kockázata esetén – magas gerincközeli érzéstelenítésben, vagy akár helyi érzéstelenítésben is elvégezhető, de  altatással is végzik. A köldököt felölelő haránt irányú babérlevél alakú metszést követően, a bőr alatti szöveteket a hasfal szintjéig átvágják, a sérvtömlőt a környező szövetekből kipreparálják, majd tövénél óvatosan megnyitják. A sérvtartalom vizsgálatát követően, azt többnyire a hasüregbe helyezik vissza, az esetleges összenövések oldását követően.  A hasfalon a sérv nyílását, egészen a középső  izomzat széléig meghosszabbítják. 

A klasszikus műtét során a hasfalat úgy zárják, hogy a két réteget tetőcserépszerűen egymásra húzzák, megkettőzve  a sérvkapu felett a hasfali rétegeket, melyet csomós öltéssorral fixálnak. 

Műtét utáni teendők

Műtétet követően a sérv nagyságától függően, néhány nap és egy hét közötti bennfekvés szükséges, rutinszerűen a beteg a varratszedés napján távozik. Nagyobb sérvek műtéte után átmenetileg rugalmas haskötő viselése javasolt: ez némileg tehermentesíti a varratsort, ahol ezáltal erősebb heg tud képződni. A haskötő viselése a beteg aktív nappali óráiban javasolt, a műtétet követő 4-6 hétig. Ennél további viselése káros hatású, mert a kikímélt hasfali izomzat tónusa lecsökken, mely újabb sérv keletkezésére hajlamosít.

Hogyan lehet elkerülni?

– óvakodjunk a nagy súly helytelen és hirtelen megemelésétől

– terhesség előtt érdemes megerősíteni a hasfalat, ajánlott a terhesség alatt is kifejezetten kismamáknak szóló tornán

– változtatni az életmódon, több mozgás és  hasizom erősítő gyakorlatot végezni

Minden olyan mozgás, torna, sport, ami erősíti a has izmait, segíthet elkerülni a köldöksérvet. 

A pilates torna minden egyes gyakorlata a hasizom erősítésére épül, így nem csak a gerinc lesz ellenállóbb a degenerációval szemben, hanem a hasfal is. Ebben a tornában a kiinduló pozíció a has behúzása, tehát minden gyakorlat alatt feszesen tartjuk, így folyamatosan erősödik és dolgozik.

Tovább a blogra »