Azt kell, hogy mondjam, a sérv az egyik legalattomosabb népbetegség a világon.
A pilates pont ennek megelőzésében, kezelésében segít. Nagyon sok ember szenved a sérv valamelyik fajtájában. A továbbiakban a gerincsérvről fogok nektek említést tenni.
Gerincsérv (porckorongsérv):
A porckorong egy rostos gyűrű, ami 2 csigolya között helyezkedik el. Szerepe alapvető a gerinc működése szempontjából. A porckorongok mozgékonnyá teszik a gerincet, védik a rázkódásoktól és az ütésektől, csillapítják a gerincet ért ütések hatását.
A gerincoszlop biztosítja a felegyenesedett testtartásunkat: az egyes csigolyákra és a gerincre mint egységre is nagy súly nehezedik. Ő az alapja az egész csontváznak. A terhelés igen rövid időn belül a csigolyák kopásához, fájdalomhoz, gyulladáshoz, hosszú távon mozgásképtelenséghez vezethet. Ennek megelőzésére szolgálnak a porckorongok, melyek rugalmas párnaként biztosítják a gerinc rugózását, különösen megterheléskor.
A porkorongban található kocsonyás mag víztartalma az élet folyamán fokozatosan csökken, melynek következtében a porckorongok veszítenek rugalmasságukból és magasságukból. Ez közvetve szerepet játszik a csigolyák és csigolya közti ízületek meszesedésében. Azonban a porckorongot körülvevő rostos gyűrű is rugalmatlanabbá válik és sérülésekre könnyebben szakad.
A szakadás helyén a kocsonyás mag előboltosulhat. Az előboltosulás kifejezett formáját sérvnek nevezzük.
Kialakulása:
A külső, meggyengült rostok között a belső kocsonyás anyag lassan előboltosul. Ezt nevezzük porckorongsérvnek. A kiboltosulás mértéke különböző lehet, legrosszabb esetben a külső gyűrű átszakad, és a belső kocsonyás anyag elfolyik belőle. A kiboltosulás akár vissza is húzódhat, például tehermentesítés hatására. Ilyenkor hosszabb-rövidebb időre a tünetek is megszűnnek. A degeneratív elváltozások a porckorongokban kezdődnek, majd a megbomlott funkcionális egyensúly egyenes folytatása a gerinc instabilitása. Az instabil gerinc kóros mozgásai miatt, megindul a szervezet ellenreakciója. Az izmok folyamatosan próbálják stabilizálni a gerincet, ami miatt a mély hátizom tónusa fokozódik, ilyenkor görcsös csomókról panaszkodnak a páciensek. Az instabilitás miatt, a kisízületek ugyancsak fokozott terhelésnek vannak kitéve, elindul az ízületi leépülés folyamata, kopás, meszesedés. Ez a kisízületi artrózis okozza később a nyaki és derékfájdalmakat.
A gerincsérv elméletileg a gerinc bármely szakaszán kialakulhat, mégis vannak kiemelt területek. Ilyenek a nyaki és a deréktáji, lumbális szakaszok.
Előjelei:
A gerincsérv minden esetben fájdalommal jár. Az azonban, hogy hol és milyen típusú fájdalom jelentkezik, már attól függ, hogy a gerinc mely részén sérült a porckorong, és hol nyomja az idegeket. Ez lehet nyaki, háti vagy akár deréktáji fájdalom is. Jelentkezhet hirtelen, egy rossz mozdulat során, de növekedhet lassan, fokozatosan is – ROSSZ TESTTARTÁS, SOK ÜLŐMUNKA, SOK ÁLLÓMUNKA miatt. Az ilyen porckorongsérv, vagy ahogy a köznyelvben jobban ismert: gerincsérv akadályozhatja a hólyag- és bélműködést is.
A porckorong kopása még nem azonos a sérv kialakulásával, ez utóbbi tünet ugyanis lassú folyamat során alakul ki.
Tünetei:
-Kisugárzó fájdalom, ami “csíkszerű” a nyaki szakasz esetében a felső, az ágyéki esetében az alsó végtagok irányában, míg a háti sérvek övszerűen a mellkas-, ill. hasi tájra sugároznak gyakran belszervi betegséget utánozva.
–Izomgyengeség, ami a nyomott ideggyök által beidegzett izmot, izomcsoportot érinti.
–Érzészavar, ami részben csökkent érzésben, ill. eltérő érzésben – pl. zsibbadás – nyilvánul meg.
–Reflexcsökkenés ill. -kiesés
–Vegetatív zavarok: vizelet- és székletindítási és -tartási problémák (az ágyéki és háti sérvek esetében fordulhatnak elő).
A porckorongsérv nagyságának és pontos elhelyezkedésnek megállapítása pedig ma már mágneses rezonancia vizsgálattal (MRI) történik.
Nyaki gerincsérv
A panaszok között lehet egyszerű zsibbadás, de akár időszakos vagy részleges bénulás is, ami nyaki sérv esetén a felső végtagokat is érintheti. A nyaki sérv tünetei között igencsak jellemzőek, hogy a fájdalom a nyakból a vállakba sugárzik, de gyakori panasz, amikor a fájdalom a felső végtagokba nyilall, amolyan jól kivehetően, a tapintható idegeken keresztül.
A nyaki gerincsérv tünetei közül nagyon általánosnak tekinthető az erőteljes, kisugárzó fájdalom, amely egy könnyedén meghatározható csíkban nyilall ki általában a vállakba, a felső végtagokba, de bizonyos esetenként a koponyába is, fejfájáshoz hasonló érzést kiváltva.
Deréktáji gerincsérv
Mivel a gerinccsatorna korlátolt térfogatú, a kitüremkedő porckorong részei nyomni fogják a kilépő idegeket. Ez a nyomás az idegekre a következő tünetekkel járhat: fájdalom, zsibbadtságérzet, vagy gyengeség az ágyékban, alsó végtagokban, vagy a lábfejben.
Általában derékfájással kezdődik, vagy a múltban már voltak derékfájásos problémák. Amikor a porckorong magja kitüremkedik a korongból, akkor a derékfájdalom átmegy az ülőideg fájdalomba. Ez a fájdalom az ágyékból az alsó végtagon keresztül a lábfejbe sugároz. A fájdalmat villámcsapás szerűnek szokták leírni. Az ülőideg fájdalom a legerősebb amikor a beteg áll, járkál, vagy ül. A fájdalom néha nem enyhül, akkor sem ha az egyén lefekszik.
A porckorongsérv szempontjából is a legfontosabb a megelőzés. Ennek érdekében a legfontosabb hátizmaink karbantartása, az izmok – különösen a mély hátizmok – erősítése, rendszeres nyújtása és átmozgatása. Amennyiben már problémánk van, úgy a gyógytorna és a célzott hátizom torna segít megelőzni a további romlást.
Rosszabb esetben a műtét elengedhetetlen, ezért mellékelek egy endoszkópos gerincsérv műtétet fotókkal, csak erős idegzetűeknek!!
Forrás: http://www.acsontkovacs.hu/porckorongserv.html